Ingredienser
4 pers
4 pers
Allergener:
- Laktos·
- Mjölk·
- Fisk·
- Vete
Basvarorna kan innehålla andra allergener
Basvaror:
- Bakplåtspapper
- grönsaksbuljong
- mjölk
- salt
- smör
- svartpeppar
- vatten
- vetemjöl
Laxfilé
600 g
Salt
1/2 tsk
Svartpeppar
Bakplåtspapper
1 st
Pennepasta
360 g
Bladpersilja
1/3 förp
Citron
1 st
Smör
1 msk
Vetemjöl
1/2 msk
Vatten
1 dl
Mjölk
3 dl
Färskost
1/2 förp
Grönsaksbuljong
1 tärning
Salt
Svartpeppar
Morötter
250 g
Cocktailtomater
1 ask
Näringsinnehåll per portion
- Energi:
- 710 kcal
- Fett:
- 27 g
- Kolhydrater:
- 75 g
- Protein:
- 43 g
Information om allergener
Allergener är tänkta som vägledande information och baseras på ingredienserna och inte "spår av". Vänligen kontrollera innehållet i varorna du får i kassen.
Så här gör du
Värm ugnen till 200°C (varmluft) eller 225°C (vanlig).
Dela laxfilé i portionsbitar och krydda med salt och nymald svartpeppar. Lägg med skinnsidan ner i en ugnsform med bakplåtspapper. Tillaga mitt i ugnen 12-15 min, tills fisken är klar.
Koka pennepasta enligt anvisning på förpackningen.
Tvätta citronen ordentligt i ljummet vatten och finriv skalet. Smält smör i en kastrull och pudra över vetemjöl. Vispa ner mjölk, vatten, färskost och smulad grönsaksbuljong i kastrullen. Sjud under omrörning 3-4 min.
Blanda ner citronskal och pressad saft från halva citronen i såsen. Smaka av med salt och nymald svartpeppar. Klyfta resten av den använda citronen.
Skala morötter och dela i stavar. Lägg upp cocktailtomater i en skål. Grovhacka bladpersilja.
Strö persilja över laxen. Blanda nykokt pasta med citronsåsen och servera med ugnsbakad lax, grönsaker och citronklyftor.
Smaklig måltid!