Ingredienser
2
2 portioner
Allergener:
- Sojabönor·
- Sesamfrön
Basvarorna kan innehålla andra allergener
Basvaror:
- Olja
- vatten
- salt
- svartpeppar
Ingefära
1 bit
Vitlök
2 klyfta
Champinjoner
100 g
Olja
Vatten
7 dl
Japansk soja
1 förp
Miso
2 förp
Salt
Kycklingfilé
300 g
Sesamolja
1 påse
Salt
½ tsk
Svartpeppar
Sesamfrön
1 förp
Jalapeño
1 st
Risnudlar
½ förp
Böngroddar
½ förp
Näringsinnehåll per portion
- Energi:
- 539 kcal
- Fett:
- 14 g
- Kolhydrater:
- 57 g
- Protein:
- 46 g
Klimatavtryck (per portion)
- CO₂:
- —
Information om allergener
Allergener är tänkta som vägledande information och baseras på ingredienserna och inte "spår av". Vänligen kontrollera innehållet i varorna du får i kassen.
Så här gör du
Koka upp rikligt med lättsaltat vatten till nudelkoket i steg 6.
Skala och finhacka ingefära och vitlök. Kvarta champinjoner. Hetta upp lite olja i en stekgryta och fräs svamp, ingefära och vitlök ca 2 min. Tillsätt vatten och japansk soja. Lägg ner kycklingfilé i buljongen. Koka upp och sjud ca 15 min, tills kycklingen är helt genomkokt.
Rosta sesamfrön i en torr het stekpanna, tills de får en fin gyllene färg. Hacka jalapeño.
Lyft upp kycklingen ur buljongen och lägg på ett fat. Låt kycklingen vila lite och dra sedan isär den med två gafflar. Krydda med salt, svartpeppar, sesamolja och ca 2 msk av buljongen.
Vispa ner miso i buljongen. Smak av med salt.
Koka risnudlar enligt tidsangivelsen på förpackningen.
Fördela nudlarna i djupa tallrikar och toppa med pulled sesamkyckling och böngroddar. Häll över varm misobuljong och strö över rostade sesamfrön och jalapeño.
Smaklig måltid!
