
Fläskkotlett och potatissallad
med broccoli, majs och valnötterNytt recept
Under 20 min
9 Ingredienser
Ingredienser
2 pers
2 pers
Allergener:
- Laktos·
- Mjölk·
- Valnötter
Basvarorna kan innehålla andra allergener
Basvaror:
- Olja
- salt
- svartpeppar
Bakpotatis
1 st
Broccoli
1 st
Majs
1 förp
Rödlök
1 st
Valnötter
30 g
Crème fraiche
75 g
Örtmix
1 förp
Salt
Svartpeppar
Fläskkotlett
300 g
Olja
1 tsk
Salt
½ tsk
Svartpeppar
Näringsinnehåll per portion
- Energi:
- 699 kcal
- Fett:
- 35 g
- Kolhydrater:
- 53 g
- Protein:
- 44 g
Information om allergener
Allergener är tänkta som vägledande information och baseras på ingredienserna och inte "spår av". Vänligen kontrollera innehållet i varorna du får i kassen.
Så här gör du
Tips från kocken:
Servera grönsakerna, dressingen och potatisarna var för sig för en mer barnvänlig rätt. Koka broccolin tillsammans med potatisarna under de sista två minuterna av koktiden och stek löken ihop med majsen om ni föredrar det.
Skär bakpotatis i tärningar och koka dem i lättsaltat vatten ca 10 min eller tills de är mjuka. Häll av vattnet och låt potatisen ånga av ordentligt.
Skär broccoli i små buketter. Häll av majs. Finhacka rödlök. Hetta upp en stekpanna och rosta valnötter ca 1 min, tills de fått fin färg. Spara stekpannan. Grovhacka nötterna.
Skär fläskkotlett i 2 jämntjocka skivor. Krydda med salt och lite nymald svartpeppar. Hetta upp olja i den använda stekpannan och stek fläskkotlett ca 3 min på varje sida tills köttet är genomstekt. Lägg upp köttet på ett fat och spara stekpannan.
Hetta upp lite olja i den använda stekpannan och stek broccoli och majs ca 2 min under omrörning. Krydda med lite salt och nymald svartpeppar och lägg det i en salladsskål (se Tips!).
Blanda ner rödlök, crème fraiche, örtmix och den kokta potatisen i salladskålen, smaka av med lite salt och nymald svartpeppar. Toppa salladen med valnötterna.
Servera krämig potatissallad med stekt fläskkotlett.
Smaklig måltid!