Ingredienser
2 pers
Allergener
- Sojabönor,
- cashewnötter
Basvarorna kan innehålla andra allergener
Basvaror
- vitlök
- vatten
- neutral olja
- japansk soja
- socker
- salt
Belugasallad
Belugalinser
125 g
Broccoli
1 st
Grönt äpple
1 st
Mixsallad
65 g
Cashewdressing
Lime
1 st
Cashewnötter (Cashewnötter)
50 g
Vitlök
1 klyfta
Vatten
2 msk
Neutral olja
1 msk
Japansk soja (Sojabönor)
½ msk
Gurksalsa
Gurka
½ st
Mynta
20 g
Rädisor
1 förp
Neutral olja
1 msk
Socker
2 tsk
Chili flakes
1 krm
Salt
1 ½ krm
Näringsvärde per portion
- Energi 577 kcal
- Fett 26 g
- Kolhydrater 57 g
- Protein 29 g
Information om allergener
Allergener är tänkta som vägledande information och baseras på ingredienserna och inte "spår av". Vänligen kontrollera innehållet i varorna du får i kassan.
Så här gör du
Tips från kocken:
Blötlägg gärna cashewnötterna minst en halvtimme för en extra krämig dressing!
- Koka belugalinser enligt anvisning på förpackningen.
- Skär broccoli i små buketter. Koka ca 2 min i lättsaltat vatten. Låt ånga av i ett durkslag.
- Cashewdressing: Skölj limen ordentligt i ljummet vatten och finriv skalet. Lägg limeskal, pressad saft från halva limen, 3/4 av cashewnötterna, pressad vitlök, vatten, neutral olja och japansk soja i en mixerbunke. Mixa till en slät dressing.
- Gurksalsa: Skär gurka i små tärningar. Strimla mynta och skiva rädisor. Lägg allt i en skål. Blanda med pressad saft från resten av limen, neutral olja, socker, chili flakes och salt.
- Belugasallad: Klyfta grönt äpple. Fördela belugalinser, broccoli och äppelklyftor i 2 skålar. Toppa med mixsallad, gurksalsa och resten av cashewnötterna. Ringla över cashewdressingen och servera direkt!